ÚSTAV

Příruční knihovna

Fakultní školy

Vznik loga

Historie oboru Čeština v komunikaci neslyšících a Ústavu jazyků a komunikace neslyšících

macurová další stránka cnes 1994 prof. Alena Macurová publikuje první odborné články o komunikaci českých neslyšících – jako první česká lingvistka. Zatímco ostatní odborníci (lékaři, pedagogové, sociální pracovníci) vycházeli z „paradigmatu deficitu“, tzn. neslyšící lidé pro ně byli jedinci, kterým něco chybí – a to je sluch. Prof. Macurová začala neslyšící lidi nahlížet jako mluvčí českého znakového jazyka a nositele s tím spojené „vizuální kultury“. Namísto hledání způsobů, jak „napravit či zmírnit deficit“ těchto lidí, zaměřila své úsilí na pronikání do struktury a fungování českého znakového jazyka, na jeho porovnávání s jinými národními znakovými jazyky, na jeho osvojování neslyšícími dětmi, na výuku českého znakového jazyka jako cizího jazyka v kurzech pro rodilé mluvčí češtiny, ale také na popis kulturních a společenských pravidel komunity Neslyšících, na způsoby výuky psané češtiny jako cizího jazyka, obecně na vzdělávání Neslyšících aj.

další stránka cnes 1996 otevřen mezioborový doplněk pro studenty oboru Český jazyk a literatura; studentům byly nabídnuty předměty Český znakový jazyk, Dějiny hluchoty, Současné problémy komunity neslyšících aj.

další stránka cnes 1998 otevřen obor Čeština v komunikaci neslyšících: čtyřletá bakalářská forma a pětiletá magisterská forma v kombinaci s oborem Český jazyk a literatura; výuku garantoval Ústav českého jazyka a teorie komunikace; od samého začátku na oboru studovali a pracovali neslyšící a nedoslýchaví studenti a neslyšící pedagogové, a proto byly na oboru poskytovány tlumočnické a zapisovatelské služby

další stránka cnes 2000 čtyřletý bakalářský obor zkrácen na tříletý

další stránka cnes 2002 první absolventka bakalářského studia (Lenka Okrouhlíková)

další stránka cnes 2003 první absolventka magisterského studia (Petra Slánská Bímová, roz. Pospíchalová)