Návštěva kontaktního pracoviště Úřadu Práce

Dne 7. listopadu měly studentky předmětu Praktické tlumočnické situace unikátní možnost si vyzkoušet komunitní tlumočení na úřadě. Tento zážitkový workshop se odehrál na kontaktním pracovišti Úřadu práce v Praze (Domažlická ul., č. p. 1139/11) pod odborným dohledem Mgr. Hynkové Dingové, Ph.D. Během návštěvy si každá utvořená skupina měla možnost zkusit reálné tlumočení mezi Neslyšícím klientem a zaměstnancem ÚP. Při přípravě byly rozděleny tříčlenné skupiny, ve kterých se jednotlivé týmy připravovaly na tlumočení – hledaly příslušnou literaturu, odborné znaky a další materiály. Před výstupem byly všem přiděleny personální role: aktivní tlumočník, pasivní tlumočník a náhradník zajišťující techniku nebo vybraný úkol. Každá skupina se měnila po cca 10 minutách tlumočení a během pauzy proběhla krátká diskuze s účastníky (názor úředníka, Neslyšícího klienta, ostatních zúčastněných), která byla simultánně tlumočena všemi členkami týmu, které si vylosovaly roli pasivního tlumočníka. Celá návštěva byla nahrávána, jelikož šlo o jedinečnou praxi, ze které je možné nahrané výstupy účastníků zhodnotit a znovu pozorovat. Mezi hlavní přínosy této situace patří zejména reálná návštěva ÚP v roli tlumočníka, týmová příprava a debaty mezi účastníky tohoto workshopu. Mezi další výhody můžeme nepochybně zařadit možnost zpětné vazby, práci s osobní odpovědností, ale také s osobním prostorem a s informacemi. Poté proběhla poslední reflexe pouze mezi studentkami a vyučující.

Fotky najdete zde

Úvod > Nástěnka > Návštěva kontaktního pracoviště Úřadu Práce