Návštěva místního oddělení policie Kobylisy v Praze

Dne 5. prosince měli studenti předmětu Praktické tlumočnické situace možnost vyzkoušet si na modelové situaci tlumočení na policii. Zážitkový workshop proběhl na místním oddělení policie Kobylisy v Praze (Zenklova 91/225) pod vedením Mgr. Nadi Dingové Hynkové, Ph.D. Studenti se ještě před tlumočením rozdělili do čtyř týmů a podíleli se na společné přípravě sestávající se z hledání příslušné literatury, odborných znaků a dalších materiálů. V den návštěvy policie si každý z týmu vylosoval svou personální roli: aktivní tlumočník, pasivní tlumočník a náhradník zajišťující techniku nebo vybraný úkol. Samotný průběh setkání vypadal tak, že policista vedl výslech s neslyšícím a zároveň nás seznamoval s různými situacemi, se kterými se jakožto tlumočníci můžeme setkat. Aktivní tlumočník z každé skupiny tlumočil vždy cca 10 minut a poté ho vystřídal tlumočník z jiného týmu. Následně proběhla i diskuze s účastníky (názor neslyšícího, policisty a ostatních zúčastněných). Během workshopu byl pořizován videozáznam, díky kterému se mohou studenti v rámci následujících seminářů vrátit především k tlumočnickým a překladatelským otázkám a sdělit si zpětnou vazbu z tlumočení. Tlumočení na policii patří mezi nejnáročnější situace, s nimiž se tlumočník může setkat. Studenti tak velice ocenili praktickou zkušenost a příležitost nanečisto se seznámit s prostředím.

Fotografie najdete zde.

Úvod > Nástěnka > Návštěva místního oddělení policie Kobylisy v Praze