V právě skončeném letním semestru jsme v rámci tlumočnického modulu plnily také tlumočnickou praxi, ačkoliv ne vždy to pro nás jako začátečníky v oboru bylo snadné. Dalo by se říci, že mnohdy jsme si sáhly na samotné dno, a měly jsme tak možnost zakusit, jak moc je tlumočnické řemeslo stresující. Na druhou stranu musíme uznat, že praxe jako taková pro nás byla velmi přínosná. Měly jsme šanci vyzkoušet si tlumočení v široké škále reálných situacích: od tlumočení ve formálním prostředí, přes nejrůznější společenské akce a specificky zaměřené festivaly, až po komorní prostředí komunitního tlumočení. Získaly jsme možnost tlumočit sólo, ale také v nejrůznějších tlumočnických týmech, ve kterých jsme se setkávaly jednak se staršími spolužačkami, tak i se služebně zkušenějšími kolegy, od kterých jsme se toho mnoho naučily. Cennou zkušeností pro nás bylo stínové tlumočení konference a krátkých odborných přednášek na akademické půdě, které bychom jako začátečnice jen stěží zvládly odtlumočit oficiálně, takto jsme si je měly možnost odlumočit cvičně a zakusily jsme tak značně formální prostředí i velice odborná témata. Přes všechny tlumočnické záludnosti, přes odbornou, jazykovou a technickou přípravu, které jsme řešily plánovaně, a různě vzniklé situace, se kterými se bylo potřeba vypořádat, máme pocit úspěchu. Z každé situace jsme si rozhodně odnesly mnoho cenných ponaučení a můžeme s čistým svědomím říct, že nás to posunulo mílovými kroky dál po tlumočnické dráze. Díky tomu budeme lépe připravené na budoucí dráhu profesionálních tlumočníků. Chceme také velmi poděkovat naší vyučující Nadě Hynkové Dingové za láskyplnou péči a neustálé motivování k lepším a kvalitnějším výkonům.

Seznam akcí a institucí, kde studentky mohly provádět praxi najdete zde.

Úvod > Nástěnka > Reflexe studentek 3. ročníku Bc. studia na tlumočnickou praxi v rámci odborné specializace