Open House Praha 2019 nabídne prohlídky budov pro neslyšící

Již popáté se v Praze uskuteční víkendový festival Open House Praha, během kterého se otevřou brány 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. O víkendu 18. a 19. května 2019 si lidé mohou zdarma prohlédnout architektonicky cenné prostory historických paláců a reprezentativních vil, pokochat se moderními designovými kancelářskými prostory nebo si užít nezapomenutelné výhledy na město ze střech výškových budov. Festival nezapomíná ani na neslyšící obyvatele, pro něž chystá v sobotu 18. května prohlídky s tlumočením do českého znakového jazyka ve dvou festivalových budovách, a to v Desfourském paláci a v domě U Dvou zlatých medvědů. „Jsem ráda, že naše spolupráce se studenty Ústavu jazyků a komunikace neslyšících FF UK nadále pokračuje a můžeme tak neslyšícím nabídnout výklad o architektuře a historii budov v českém znakovém jazyce,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. Prohlídky se uskuteční každou celou hodinu a vstup je zdarma. V obou budovách budou také zajištěny v sobotu simultánní přepisy prohlídek, a to v 11.00 hodin v domě U Dvou zlatých medvědů a v 15.00 hodin v Desfourském paláci. Studenti přijímají rezervace na prohlídky na emailu: cnesuk2016@gmail.com.

Bohatá historie a zajímavá architektura budov
Obě budovy, které nabízejí prohlídky tlumočené do českého znakového jazyka, jsou kulturními památkami. Pozdně klasicistní Desfourský palác si nechal postavit hrabě František Vincenc Desfours-Walderode v letech 1845–1847 jako rodinné sídlo. Palác vznikl podle návrhu Josefa Krannera a nacházely se v něm cenné výtvarně i řemeslně vybavené interiéry, ze kterých se zachovaly nástropní malby, trojramenné visuté mramorové schodiště v hlavní budově nebo mozaikové parketové podlahy.

Dům U Dvou zlatých medvědů prošel během své existence mnohými přestavbami a úpravami. Nejstarší části budovy pocházejí z období gotiky. V 16. století přibyly krásné renesanční arkády, vstupní portál s ionskými hlavicemi, florálními reliéfy a figurami dvou heraldických medvědů a dvou mužských postav. V sedmdesátých letech 20. století došlo k rozsáhlé novodobé rekonstrukci objektu, která změnila dosavadní obytný dům na kanceláře Muzea hlavního města Prahy.

Historie Open House
Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 a od té doby se rozšířil do 46 měst po celém světě. Před šesti lety se i Praha stala součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide a od roku 2015 otevírá široké veřejnosti více budov. Patronkou pražského festivalu je od prvního ročníku světoznámá architektka českého původu Eva Jiřičná, která stála u počátků londýnského festivalu Open House a byla jeho součástí téměř dvacet let. Organizátorem akce je stejnojmenná organizace Open House Praha, z. ú., která se vedle pořádání festivalu věnuje také celoročním aktivitám, včetně rozvoji vzdělávacích programů pro dobrovolníky, děti, mladé dospělé či lidi s hendikepem.

Více informací o všech budovách a programu naleznou zájemci na www.openhousepraha.cz.

Facebooková událost: Open House Praha 2019 – pro neslyšící

Leták najdete zde a zde.

 

Úvod > Open House Praha 2019 nabídne prohlídky budov pro neslyšící